Żaluzje antywłamaniowe – czy warto w nie inwestować?

Żaluzje antywłamaniowe – czy warto w nie inwestować?

in Porady |

Wielu z nas nie mogłoby spokojnie spać w nocy czy wyjechać na wakacje bez odpowiedniego zabezpieczenia domu. Obecnie wykorzystywane są różne metody, co nie zmienia faktu, że stare sposoby pozostają wciąż w użyciu. Rodzi się więc pytanie, jak zabezpieczyć okna przed niechcianą wizytą włamywacza i jak nie ułatwiać mu zadania. Z odpowiedzią przychodzą żaluzje antywłamaniowe. Zastanówmy się jednak nie tylko nad ich skutecznością, ale także nad innymi funkcjami, jakie mogą spełniać. 

Zalety czyli dlaczego warto?

Ciepło zimą, chłodniej latem. Tego typu rolety idealnie sprawdzą się w okresie zimowym, ponieważ skutecznie chronią przed utratą ciepła z pomieszczenia, a zarazem stanowią barierę dla przepływu zimna z zewnątrz. Dzieje się tak, gdyż powstaje poduszka powietrzna pomiędzy oknem a spuszczoną roletą. W przypadku rolet wypełnionych pianką poliuretanową oszczędności mogą wynieść nawet 30-40%, więc zysk w skali roku okazuje się całkiem spory, co odczuje się w rachunkach za ogrzewanie.

Osłona stolarki okiennej. Rolety chronią również okna przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, jak opady i silnie działające promieniowanie ultrafioletowe, które negatywnie wpływają na strukturę stolarki okiennej, zwłaszcza drewnianej.

Regulacja dostępu światła. Niekiedy w ciągu dnia bywa potrzebne zaciemnienie, np. w czasie drzemki albo przy oglądaniu telewizji, a dzięki roletom zewnętrznym jest to możliwe.

Dobra izolacja akustyczna.Ten walor rolet zewnętrznych docenią przede wszystkim mieszkańcy domów zlokalizowanych przy dość ruchliwych ulicach. Przy spuszczonych roletach poziom dźwięków w pomieszczeniach może się obniżyć o mniej więcej 6-14 decybeli, więc rolety zdecydowanie chronią przed hałasem.

W końcu:  bezpieczeństwo. Rolety zewnętrzne są zaawansowanymi technologicznie produktami, które zapewniają większą ochronę antywłamaniową.

Materiały wykorzystywane w produkcji rolet zewnętrznych charakteryzują się dużą odpornością na uderzenia, więc stanowią odpowiednią ochronę przed aktami wandalizmu. Jeżeli szczególnie zależy nam na walorach antywłamaniowych, to należy przyjrzeć się roletom mającym symbole RC, które informują o skuteczności odstraszania nieproszonych gości.

 

Wady czyli co nie świadczy na korzyść?

Podstawową wadą większości rolet zewnętrznych jest czas, w którym trzeba pomyśleć o ich zamontowaniu. Większość dobrych jakościowo rolet powinno się uwzględnić już w projekcie budynku. W innych przypadkach często musimy dostosowywać wnęki okienne, bądź wybierać mniej praktyczne rozwiązania.

Kolejną wadą rolet zewnętrznych jest stosunkowo wysoka cena. Co prawda najtańsze rolety ręczne możemy zakupić już od 150 zł/m2, jednak bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania mogą być kilkukrotnie droższe.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Domowa siłownia – co warto w niej zainstalować?

Ćwiczyć można niemal wszędzie, stąd nie zawsze trzeba inwestować w karnet na siłowni. Jeśli jednak poważnie podchodzi się do budowania...

Zamknij