Wyścig szczurów i jego konsekwencje

Wyścig szczurów i jego konsekwencje

in Problemy |

Praca i sukces zaczynają nabierać pejoratywnego znaczenia, kiedy stają się celem samym w sobie. Karierowiczom zależy na zdobyciu prestiżu, nie zaś na samorealizacji, biorą więc udział w szaleńczym, pozbawionym sensu wyścigu szczurów. Ważniejsze jest ‚mieć’ niż być’. Wyścig szczurów bardzo często dotyczy pracowników korporacji.

  1. Odkładanie rodzicielstwa na później

Dążenie do zawodowego i materialnego sukcesu sprawia, że założenie rodziny schodzi na dalszy plan. W konsekwencji może okazać się, że na macierzyństwo jest zbyt późno – wiek to główna przyczyna niepłodności.

  1. Brak życia prywatnego

Osoba, której życie zdominowała rywalizacja, nie ma czasu na znajdowanie sobie znajomych i przyjaciół. Jest to w końcu zajęcie czasochłonne i z punktu widzenia karierowicza bezużyteczne – ludzi traktuje się zwykle przedmiotowo.

  1. Zaburzenia psychiczne

Kapitalistyczny wyścig szczurów może doprowadzić do zaburzeń psychicznych – depresji, nerwicy. W szpitalach na oddziałach psychiatrycznych przybywa pacjentów – w porównaniu z początkiem lat 90. jest ich teraz dwa razy więcej. Niektórzy okaleczają się lub próbują popełnić samobójstwo, ponieważ nie wytrzymują wciąż narastającej presji.

  1. Fizyczne wycieńczenie

Przymus bycia najlepszym powoduje osłabienie kondycji fizycznej, spowodowane przede wszystkim niedosypianiem i nieuprawianiem sportu.  Notoryczny brak czasu powoduje, że karierowicz koncentruje się wyłącznie na pracy. W Japonii funkcjonuje termin ‚karoshi’, który oznacza śmierć z przepracowania

  1. Uzależnienia

Karierowicz może uzależnić się od leków, alkoholu, papierosów, narkotyków, jedzenia. Są to środki pomocnicze, które mają doprowadzić go do – w jego rozumieniu – jedynego właściwego celu. ‚Uśmierzacze bólu’ przynoszą korzyść tylko na chwilę. Uzależnieniem jest oczywiście również sama praca i ciągłe narzucanie sobie wyższej poprzeczki.

Kiedy człowiek zdaje sobie sprawę, że znalazł się w pułapce, najczęściej jest już wyniszczony zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Pewnych zmian nie da się cofnąć.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zadbaj o instalację elektryczną w swoim domu

Sprawna instalacja elektryczna to jedna z najważniejszych rzeczy, które zapewniają bezpieczeństwo w naszym domu. W przypadku jej wady istnieje możliwość...

Zamknij