Skuteczne systemy oddymiania

Skuteczne systemy oddymiania

in Moda |

Systemy oddymiania, zwane również systemami oddymiającymi, to niezbędne elementy przy odbiorze technicznym, konkretnego obiektu budowlanego. Systemy oddymiania umożliwiają wyprowadzenie szkodliwych substancji w sytuacji pożaru w konkretnym budynku. Czytaj dalej i dowiedz się, jak stworzyć skuteczny systemy oddymiania.

 

Systemy oddymiania to bardzo istotna instalacja w każdym budynku. Chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to w sytuacjach zagrożenia życia, od skuteczności systemu oddymiania zależy życie oraz zdrowie osób, znajdujących się w konkretnym budynku. Rolą systemu oddymiania jest wyprowadzenie wszystkich trujących spalin oraz pozostałych substancji, które występują w sytuacji pożaru w budynku. Dzięki systemom oddymiania, możliwe jest sprawna i skuteczna ewakuacja osób, które znajdują się w pomieszczeniu w czasie pożaru.

Systemy oddymiania – co warto wiedzieć?

 

Zazwyczaj, standardowy system oddymiania, składa się z trzech elementów: centrali sterowniczej, okien oraz klap oddymiających, a także przycisków do oddymiania. Niektóre systemy oddymiania, pozwalają również na szybkie i sprawne wietrzenie budynku za pomocą specjalnych przycisków. Dodatkowym wyposażeniem systemów oddymiania może być również  zamykanie klap dachowych czy okien oddymiających w sytuacji wystąpienia opadów atmosferycznych (deszczu, śniegu, gradu itp.).

 

Systemy oddymiania najczęściej działają na zasadzie grawitacyjnej. W związku z tym, w trakcie pożaru, automatycznie zostają otwierane otwory oddymiające na fasadach, bądź też dachu budynku. Powstały na jakiejkolwiek kondygnacji budynku dym oraz wynikające z niego spaliny i inne trujące substancje lotne, wydostają się na zewnątrz poprzez otwory oddymiające.

 

Skuteczność systemu oddymiania, zapewnia drożność drogom ewakuacyjnym w kompleksowym zabezpieczeniu przeciwpożarowym danego budynku. Systemy oddymiania są wyposażone w napęd elektryczny, a elementem uruchamiającym jest czujka dymowa, przycisk oddymiania, bądź pozostałe urządzenia wyzwalające.

 

W wybranych systemach oddymiających, montuje się dodatkowe elementy otwierające, które mogą skutecznie doprowadzić świeże powietrze. Dodatkowy napływ powietrza, sprzyja polepszeniu naturalnego ciągu, co w konsekwencji prowadzi do skuteczniejszego przewietrzenia i szybszego transportu dymu i innych trujących substancji.

Systemy oddymiania – to warto wiedzieć

Jednymi z najczęściej stosowanych obecnie systemów oddymiania są systemy wyposażone w napęd elektryczne. Zapewniają one maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz komfortu. Elektryczne systemy oddymiające posiadają wiele zalet. Wśród nich można znaleźć np. wygodną wentylację bez żadnych dodatkowych kosztów, automatyczne wyzwalanie za pomocą czujek pożarowych, stały monitoring, który wskazuje stan systemu, czy integracje z pozostałymi systemami, które znajdują się w danym obiekcie.

 

Uważa się, że elektryczny system oddymiający jest prosty w konserwacji, ponieważ nie wymaga zużycia żadnych dodatkowych materiałów. Skuteczny system oddymiania, musi zostać sprawnie zainstalowany, a prawidłowe działanie jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy wszystkie elementy są ze sobą połączone i zapewniają całodobową ochronę i kontrolę w całym obiekcie.

Przeczytaj poprzedni wpis:
5 powodów, dla których warto mieszkać i pracować w Bydgoszczy

Bydgoszcz jest kolejnym polskim miastem, które cierpi z powodu braku pracowników. Stopa bezrobocia wynosi tu obecnie 4%, oznacza to, że...

Zamknij