Pralka w łazience, czy w kuchni?

Pralka w łazience, czy w kuchni?

in Porady |

Najlepiej byłoby mieć osobną pralnię. I jeśli jest się na etapie szukania projektu domu, warto to mieć na uwadze. Jeśli nie ma takiego osobnego pomieszczenia, to trzeba znaleźć miejsce na pralkę. Z reguły stawia się ją w łazience.

Pralka w łazience – za i przeciw

W tym pomieszczeniu najmniej będzie przeszkadzać hałas jej pracy. Nikt przecież nie planuje kąpieli, kiedy ona pracuje. To idealne pomieszczenie, by wstawić do niego kosze na brudne ubrania. Mogą być też one zintegrowane z meblami łazienkowymi. W łazience najłatwiej jest znaleźć miejsce na ustawienie detergentów. Są jednak dwa ważne powody, by zacząć się zastanawiać, czy pralka w łazience, czy w kuchni, to wielkość łazienki i jej estetyka. Często pomieszczenie to jest bardzo małe. Przyjmując, że ten sprzęt AGD by się zmieścił, to mogłoby zabraknąć miejsca np. na wannę. Estetyka łazienki, w której stoi takie duże urządzenie, trochę się pogarsza. Można by pralkę wydzielić za murkiem, jednak tworzenie oddzielnych stref to rozwiązanie, z którego można skorzystać jedynie w dużych pomieszczeniach.

A może pralka w kuchni?

Kuchnia, podobnie jak łazienka, ma dostęp do wody i kanalizacji. Jeśli jest miejsce, to można zaplanować w niej umieszczenie pralki. Najlepiej jednak wtedy w wersji zabudowanej. Hałas jej pracy może przeszkadzać. Jeszcze bardziej będzie to uciążliwe, kiedy kuchnia jest otwarta na salon. Nie będzie można wstawić prania o dowolnej porze. Jeśli ktoś wypoczywa, to hałas będzie przeszkadzać. Słabą stroną takiego wyboru jest brak możliwości umieszczenia w kuchni koszów na brudne ubrania. Trzeba będzie przynosić je z łazienki. Jeśli detergenty mają znajdować się w kuchni, to trzeba znaleźć na nie miejsce.

Wygodnie jest, jeśli pralka znajduje się w łazience. Może tam jednak nie być na nią miejsca. Decydująca przy rozstrzygnięciu, czy pralka w łazience, czy w kuchni, głównie jest powierzchnia obu tych pomieszczeń. Przy małej łazience i większej kuchni warto pomyśleć, czy nie odejść od tradycyjnego miejsca jej ustawiania. Może znaleźć się i w kuchni. Jest z tym trochę niedogodności, jednak nie są one na tyle poważne, by było to złe rozwiązanie. Drugie ważne kryterium wyboru to, gdzie pod względem estetycznym chętniej widziałoby się pralkę.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Choroby naczyń z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy – profilaktyka i leczenie

W związku z tym, że zakrzepica rozwija się bezobjawowo, to wielu lekarzy określa ją, jaką podstępną chorobę, która nieleczona może...

Zamknij