Pielęgnacja drewnianej podłogi

Pielęgnacja drewnianej podłogi

in Porady |

Nie ma to jak drewniana podłoga w domu. Drewniane deski pasują do każdego wnętrza, nowoczesnego i klasycznego. Dodają uroku, ciepła, zapraszają do wnętrz. Posiadacze drewnianych podłóg rzadko narzekają na problemy z ich pielęgnacją, one po prostu wiele zniosą. Tym bardziej, że im dłużej eksploatuje się drewnianą podłogę tym jest ona piękniejsza.

Jak chronić drewnianą podłogę przed wodą?

Drewniana podłoga nie przepada za wodą. Nadmierna ilość wody powoduje odkształcenia drewna, matowienie desek a nawet odpadanie warstwy położonego lakieru. Drewnianej podłogi nie myjemy mopem. Mopowe sposoby odsączania wody nigdy nie uczynią tego w wystarczający sposób, mopy oddają zbyt dużo wody podczas zmywania podłogi. Najlepiej zrobić to sprawdzonymi  sposobami, czyli wilgotną szmatką do podłogi. Właśnie dlatego, że drewniana podłoga nie lubi wody nie należy kłaść jej w miejscach, gdzie byłaby narażona na nadmiar wilgoci. Już kuchnia mogłaby być problematyczna, nie mówiąc o łazience. Chyba, że wykorzystujemy drewno egzotyczne, które z natury rzeczy nabyło odporności na wilgoć. 

Pielęgnacja drewnianej podłogi

Nie myjemy podłogi środkami uniwersalnymi, czyli pierwszymi z brzegu na półce. Zawsze należy wybierać substancje przeznaczone, o czym informuje etykieta, do pielęgnacji naturalnych powierzchni. Dodajemy je w niewielkich ilościach do wody i ledwie wilgotną szmatką zmywamy podłogę. Na drewnianą podłogę nie nakładamy środków czyszczących z dodatkiem gliceryny. Natomiast doskonale sprawdzają się środki z woskami czy polimerami, które ułatwią codzienną pielęgnację. 

Ochrona drewnianej podłogi przez uszkodzeniami

W zależności od rodzaju i jakości drewna uzyskujemy miękką lub twardą podłogę. Drewniana podłoga z sosny bardzo nie lubi cienkich obcasów, dlatego warto nawet dla gości przygotować papcie. Trzeba pamiętać też, że zimą nanosimy na butach sól czy piasek, który ma właściwości ścierające. Ich nadmiar może zniszczyć ochronną warstwę desek. Dobrze jest również wszystkie meble podkleić filcem, szczególnie wyciągane kanapy, które wręcz ryją podłogę. Wszystkie te drobne elementy przedłużą pierwotny, piękny wygląd drewnianej podłogi i pozwolą na długie jej użytkowanie. 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Domy z drewna – wady i zalety

Domy z drewna większości ludziom kojarzą się przede wszystkim z małymi domkami letniskowym, między innymi dlatego, że w Polsce przeważają...

Zamknij