Nowy Rok – Nowy Sąd?

Nowy Rok – Nowy Sąd?

in Problemy |

W ciągu ostatnich kilku miesięcy głośno było o sytuacji w polskim sądownictwie. Pod znakiem zapytania postawiona została praworządność naszego kraju. Słusznie czy nie – zdania są podzielone. I, jak w wielu innych przypadkach, ile głosów tyle opinii. Cofnijmy się jednak o nieco ponad dwanaście miesięcy, aby odszukać początku jednego z najgłośniejszych w ostatnim czasie sporu – zmian w Sądzie Najwyższym.

Na początku był…

…no właśnie. Wszystko zaczęło się jeszcze w 2017 roku, kiedy zadecydowano o radykalnych zmianach w sądownictwie. 8 grudnia minionego roku ukazała się nowa Ustawa o Sądzie Najwyższym, która m.in. miała zmniejszyć przywileje sędziów czy sprawić, że szczególnie wadliwe wyroki sprzed lat zostaną zmienione. Jednakże tym, co wywołało największą burzę była zmiana wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Skutkowało to prawdopodobieństwem dużych zmian w ówczesnym składzie prezesów Sądu Najwyższego. Pojawiały się sugestie o upolitycznieniu sądów, co jeszcze bardziej podgrzało atmosferę wokół tego tematu.

Minęło 389 dni, w ciągu których częściej lub rzadziej słyszeliśmy o Sądzie Najwyższym. Wygląda na to, że żegnając 2018 rok pożegnamy również ten temat, bowiem w poniedziałek 31 grudnia weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 8 grudnia 2017 o Sądzie Najwyższym. Jakie informacje warto przyswoić sobie na przełomie starego i nowego roku?

65 czy 70?

Ustawodawca wycofał się z obniżenia wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku, ale tylko częściowo. Artykuł 37 znowelizowanej ustawy mówi bowiem jasno – „Sędzia Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65. roku życia”. Ale dodano też artykuł 129a, zgodnie z którym zapis ten dotyczy sędziów, którzy stanowisko obejmą po 31 grudnia 2018 roku, czyli po wejściu w życie znowelizowanej ustawy. Co natomiast z sędziami, którzy w Sądzie Najwyższym funkcję pełnić zaczęli przed tym terminem? Artykuł 135 ustawy z grudnia 2017 uchylił całą ustawę o Sądzie Najwyższym z listopada 2002. Natomiast artykuł 129a ze znowelizowanej ustawy przywraca artykuł 30 z tej sprzed 16 lat.

Ale co to tak właściwie znaczy?

Sędzia, który orzekał w Sądzie Najwyższym i z uwagi na ukończenie 65. roku życia przymusowo przeszedł w stan spoczynku ma prawo wrócić na zajmowane stanowisko, a jego służbę uważa się za nieprzerwaną. Zgodnie ze wspomnianym wcześniej artykułem 30 przejście w stan spoczynku nastąpi po ukończeniu przez niego 70 lat lub po wystosowaniu wniosku w tej sprawie. Jeśli jednak sędzia sędzia po ukończeniu 65. roku życia otrzymał zgodę na dalsze obejmowanie stanowiska, po czym złożył oświadczenie o chęci przejścia w stan spoczynku, jego służba nie zostaje przywrócona.

Podana do wiadomości w sylwestrowe popołudnie informacja o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wróży noworoczne zamknięcie tego tematu. Jednak czy rzeczywiście Nowy Rok – Nowy Sąd?

Polityka partii rządzącej a niezawisłość Sądu Najwyższego – czy jest zagrożona?

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak polepszyć zasięg telefonu komórkowego?

Większość operatorów zapewnia o najlepszym zasięgu własnej sieci, w praktyce niestety nie wygląda to tak optymistycznie. Na szczęście istnieje kilka...

Zamknij