Mechanizm z Antykithiry – co mówi nam o starożytności?

Mechanizm z Antykithiry – co mówi nam o starożytności?

in Rozwój osobisty |

Nie od dziś wiadomo, że historia naszej cywilizacji pełna jest białych plam i zagadek. Im czasy odleglejsze, a tym samym coraz mniej jest źródeł pisanych, tym bardziej robi się tajemniczo. Starożytność należy zaś do zdecydowanie najciekawszych czasów dla archeologów i historyków, najciekawszych a jednocześnie bardzo niepewnych. Wystarczy bowiem jedno znalezisko, by wyrzucić do kosza wiele torii.

 

Cud techniki wśród rzeźb

 

Tak właśnie stało się z tajemniczym urządzeniem wyłowionym w 1901 w pobliżu wyspy Antykithira na Morzu Egejskim znanym powszechnie pod nazwą mechanizmu z Antykitiry.

 

Ów niepozorny artefakt spoczywał wewnątrz zatopionego statku wypełnionego po brzegi pozorni o wiele ciekawszymi znaleziskami – rzeźbami, ozdobnymi naczyniami czy monetami. Ignorowaną początkowo bryłą skorodowanego brązu z fragmentami drewna zainteresowano się dopiero rok później. Uwagę przykuły bowiem coraz bardziej widoczne na powierzchni koła zębate. Dopiero wtedy zainteresowano się nim na poważnie.

 

Długa droga do poznania tajemnicy

 

Przez długie lata nauka nie dysponowała jednak techniką umożliwiającą dotarcie do wszystkich oznaczeń i elementów bez poważnego uszkodzenia bezcennego znaleziska. Z tego też powodu dotychczasowe ustalenia nie były zbyt precyzyjne i pozostawiały wiele domysłów. Przełom przyniósł dopiero rok 2005. Grupa badaczy określających się mianem The Antikythera Mechanism Research Project postanowiła definitywnie wyjaśnić zagadkę tajemniczego urządzenia. Dzięki zastosowaniu między innymi cyfrowych zdjęć rentgenowskich i tomografii komputerowej naukowcom udało się odczytać prawie 3 500 znaków czasem nieco ponad milimetrowej wysokości.

 

Zadziwiające odkrycie

 

Dzięki temu ustalili oni, że główną funkcją przyrządu było pokazywanie położenia Słońca i Księżyca w stosunku do konstelacji gwiazd przy dodatkowym śledzeniu pozycji pięciu planet. Pozwalało to choćby na przewidzenie ich zaćmień. Odkrycie w efekcie mocno zatrzęsło poglądami współczesnych badaczy na poziom wiedzy astronomicznej starożytnych greków. Nikt bowiem nie przypuszczał, by była ona zaawansowana na tyle, by zbudować mechanizm pozwalający na tak skomplikowane obliczenia.

 

Otwartym pozostaje pytanie czym jeszcze zaskoczy nas ta starożytna cywilizacja?

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ile kosztuje pójście na wesele? Pożyczka na wesele dla gościa

Idąc na wesele jako gość, należy przygotować się na wydatek od około 300 do nawet ponad 1000 złotych. Oprócz prezentu...

Zamknij