Jak polepszyć zasięg telefonu komórkowego?

Jak polepszyć zasięg telefonu komórkowego?

in Problemy |

Większość operatorów zapewnia o najlepszym zasięgu własnej sieci, w praktyce niestety nie wygląda to tak optymistycznie. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na poprawienie jakości zasięgu we własnym telefonie komórkowym.

 

Wybór operatora

Przed podpisaniem umowy lub zakupu taryfu w opcji pre-paid warto najpierw sprawdzić, jak prezentuje się mapa zasięgu u wybranego dostawcy usług telekomunikacyjnych. Najczęściej jest ona dostępna na stronie internetowej. Im większy zakres docierania sygnału tym lepiej, jednak i to czasami może nie być wystarczające.

 

Przyczyny ograniczonego zasięgu i białe plamy

 

Istnieje wiele powodów, przez które zasięg sieci komórkowej jest słaby lub zanika. Wpływ na to mogą mieć” ukształtowanie terenu, warunki pogodowe, materiały, z jakich został wykonany budynek, w którym aktualnie się znajdujemy, a nawet przeszkody, jakie pojawiają się pomiędzy nadajnikiem a naszym telefonem. Ważna jest również liczba użytkowników znajdujących się na jednym obszarze, np. w czasie imprez masowych dostęp do darmowego Wi-Fi może być przez to utrudniony. Kolejnym utrudnieniem jest tzw. zjawisko „cell breathing”. Operatorzy instruują często, aby strzec się tzw. białych plam. Białe plamy to miejsca o całkowitym braku zasięgu lub minimalnym sygnale, np. windy, podziemne przejścia czy tunele. Podobna sytuacja występuje również na terenach pozamiejskich.

Co to są repeatery sygnału?

 

Repeater, czyli po prostu wzmacniacz sygnału GSM, można bez problemu kupić w sieci, jednak do jego używania konieczne są odpowiednie pozwolenia, które mają np. sieci komórkowe. W Polsce montowanie wzmacniaczy jest legalne, ale nie do użytku prywatnego.

 

Jak poprawić zasięg sieci?


W przypadku telefonem z systemem operacyjnym Android można wybrać rodzaj połączenia, jakiego chce się używać, czyli “Preferowany tryb sieci”. Przełączenie z LTE na 3G lub 2G może lekko wzmocnić zasięg, ale nie należy spodziewać się spektakularnych parametrów przesyłu danych. Ręczny wybór operatora to kolejna metoda na poprawę jakości sygnału. Może być tak, że w danym miejscu przełączenie się na nadajnik innej sieci poprawi jakość korzystania z telefonu. Podłączenie się do innego nadajnika, niż ten należący do naszego operatora, nie wiąże się z naliczaniem żadnych dodatkowych kosztów. Często firmy telekomunikacyjne budują wspólne nadajniki lub udostępniają sobie wzajemnie już posiadane. W celu poprawienia sygnału – ale tylko w obrębie własnego mieszkania lub biura – można zamontować dodatkową antenę do routera.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dalie ogrodowe – uprawa, odmiany

Dalia ogrodowa należy do bylin o wzniesionym pokroju. Występuje w wielu pięknych odmianach o kwiatach pojedynczych, pełnych lub półpełnych. Okres...

Zamknij