Jak kupić gotową spółkę? Co warto wiedzieć?

Jak kupić gotową spółkę? Co warto wiedzieć?

in Porady |

Przez wiele lat jedyną opcją dla zainteresowanych prowadzeniem własnego biznesu w postaci spółki, była jej rejestracja, czyli przejście przez całą procedurę. Dziś istnieje dodatkowe rozwiązanie, jakim jest kupno gotowych spółek. Korzystają z niego osoby chcące maksymalnie przyspieszyć rozpoczęcie działalności. 

 

Content: Dzięki możliwości dokonania zakupu gotowej spółki, rozpoczęcie działalności możliwe jest niemalże natychmiast. Co więcej, przyszły przedsiębiorca oszczędza czas, który musiałby poświęcić na załatwienie wszystkich niezbędnych formalności. Gotowe spółki są w pełni przygotowane do działania, posiadają nadane niezbędne numery rejestrowe: NIP, KRS, REGON, często również numery kont bankowych. Co ważne dla przedsiębiorcy gotowe spółki to pewna inwestycja, są one bowiem wolne od wszelkich długów, nie posiadają żadnych zobowiązań finansowych, nie są związane żadnymi umowami z kontrahentami.

Co trzeba sprawdzić przed zakupem gotowej spółki?

Kupno gotowej spółki jest działaniem w pełni legalnym i zgodnym z prawem. To, na co powinni zwrócić uwagę przyszli przedsiębiorcy to źródło, z którego chcą nabyć spółkę. Warto poświęcić chwilę na wybór firmy profesjonalnie zajmującej się sprzedażą gotowych spółek, które posiadają już ugruntowaną pozycję na rynku. Dobrze jest skupić się na opiniach innych, a także sprawdzić od jak dawna firma działa. Przed zakupem spółki warto ją również sprawdzić, przede wszystkim w bazach dłużników BIK, KRD, BIG. Można także postarać się o zaświadczenia z urzędów, np. ZUS, czy urzędu skarbowego. Przyszli właściciele spółki powinni również zwrócić szczególną uwagę na zapisy w umowie, ważny jest np. zapis potwierdzający brak zobowiązań spółki. Kolejną kwestią jest przyjrzenie się składanym przez spółkę sprawozdaniom finansowym, które na pewno będą przemawiały na jej korzyść. Zaleca się również wybór spółek, które istnieją już od pewnego czasu, np. kilka miesięcy czy nawet lat, ponieważ posiadanie przez nią pewnej historii umożliwia między innymi skorzystanie z dotacji unijnych. Często firmy oferujące gotowe spółki pomagają również przedsiębiorstwom w początkowej fazie prowadzenia przedsięwzięcia – przygotowaniu dokumentacji czy reprezentowaniu  przed urzędami.

Czy warto kupować gotowe spółki?

Kupno gotowej spółki to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą zacząć jak najszybciej działać, a przy tym nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na załatwianie spraw w urzędach. Rejestracja spółki wiąże się bowiem z koniecznością dopełnienia wielu formalności, wypełnienia wielu dokumentów i wizyt w kolejnych urzędach. Niewątpliwą zaletą jest również to, że przedsiębiorca nie musi wykazać się wiedzą na temat tego, jak założyć spółkę, gdzie się udać i jakie dokumenty uzupełnić. Ważnym aspektem jest również możliwość skorzystania z dalszego wsparcia merytorycznego firm zajmujących się sprzedażą gotowych spółek. Wszystkie te zalety sprawiają, że coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dział poza firmą – czy outsourcing kadr i płac jest bezpieczny?

Wiele firm staje przed dylematem, czy dział kadr i płac powinien stanowić integralną i niepodzielną część firmy, czy lepiej powierzyć...

Zamknij