Izolacyjność akustyczna – co należy o niej wiedzieć?

Izolacyjność akustyczna – co należy o niej wiedzieć?

in Porady |

Poprawna izolacja akustyczna jest niezbędna, by w danym pomieszczeniu można było odpoczywać i pracować w komfortowych warunkach. Dotyczy to przestrzeni każdego typu. Sprawdź, czym dokładniej jest izolacyjność akustyczna i jak można o nią zadbać.

Izolacyjność akustyczna – podstawowe informacje

W budynkach istnieją dwa rodzaje izolacji akustycznej – izolacja od dźwięków uderzeniowych i izolacja od dźwięków powietrznych. Pierwszą z nich stosuje się do podłóg pływających; drugą stosuje się względem dźwięków z powietrza – określa ją wskaźnik izolacyjności akustycznej.  Stopień izolacyjności zależeć będzie o różnych czynników, takich jak np. rodzaj uszczelek i tego, jak współpracują z innymi podzespołami konstrukcji.

Izolacyjność akustyczna wskazuje, ile wynosi różnica pomiędzy dźwiękami z wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia – z uwzględnieniem rodzaju przegrody. Wartości poszczególnych przegród określa m.in. wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej (Rw). Warto też wspomnieć o RA1, czyli o wskaźniku izolacyjności akustycznej przegrody. Dzięki sumie Rw i wskaźników adaptacyjnych można ustalić, ile wynosi wartość izolacyjna przegrody. Im więcej nieszczelności, tym wewnątrz budynku poziom hałasu jest wyższy.

Jak poprawić izolacyjność akustyczną szkła?

Najbardziej znanym sposobem na poprawę izolacyjności akustycznej szkła jest montaż grubszej tafli. Pomocne z pewnością okaże się również połączenie tafli o różnej grubościach. By uzyskać zadowalający efekt, jedna z nich powinna być o połowę grubsza – wartość ta może wynosić od 4 do 6 mm. Sprawdzonym sposobem jest również skorzystanie z kryptonu, bezbarwnego, nieraktywnego gazu – wypełnia się nim przestrzeń pomiędzy szybami. Lepszą izolacyjność akustyczną uzyskuje się także dzięki laminowaniu szyb folią z poliwinylu butyralu (PVB). Folia pochłania drgania, które przenoszą dźwięki – im jest grubsza, tym jej właściwości absorpcyjne są większe.

Jakie są zalety szyb o podwyższonej izolacyjności akustycznej?

Okna stworzone w tym celu są droższe od zwyczajnych okien. Wynika to m.in. ze sposobu ich produkcji, gdyż wytwarza się je na zamówienie. Niemniej jednak posiadają szereg zalet, które docenią mieszkańcy hałaśliwych blokowisk, centrów dużych miast i wszyscy mieszkający w pobliżu autostrad i lotnisk. Montaż takich okien pozwala skutecznie odizolować się od hałasu panującego na zewnątrz. Rzecz jasna, nie sprawią, że uciążliwy dźwięk zupełnie zniknie, lecz przynajmniej zostanie zredukowany – nawet do ok.40 dB. Warto wiedzieć, że ludzki słuch dźwięk obniżony już o 10 dB odbiera jako o połowę cichszy.

Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej można zamontować również w oknach dachowych. To często spotykane rozwiązanie np. w pokojach dziecięcych i sypialniach. Okna te „odcinają” nie tylko od hałasów z sąsiedztwa, ale i od hałasów atmosferycznych np. od dźwięku gradu, rzęsistego deszcz i umożliwiają tym samym komfortowy sen.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Trójpodział władzy w Polsce

Podział władzy, czyli model organizacji państwa i powierzenie jego funkcji jest podstawą funkcjonowania państw. Zasada trójpodziału władzy nie jest, jak...

Zamknij