Galerie sztuki nowoczesnej w Warszawie – przewodnik

Galerie sztuki nowoczesnej w Warszawie – przewodnik

in Problemy |

Warszawa to idealne miejsce do obcowania ze sztuką nowoczesną. Działa tu wiele galerii skupionych wyłącznie na współczesnych twórcach, promujących ich dzieła oraz zajmujących się dystrybucją ich prac. W większości tych miejsc można oglądać zbiory zupełnie za darmo. Wiele z nich działa w sektorze prywatnym, są też placówki państwowe.

 

Punkty obowiązkowe

 

Co w Warszawie warto eksplorować? Z pewnością galerie i muzea sztuki nowoczesnej. Jednym z kluczowych miejsc, które musi odwiedzić każdy wielbiciel współczesnych nurtów w malarstwie, rzeźbie i innych technikach to CSW, czyli Centrum Sztuki Współczesnej mieszczące się w Zamku Ujazdowskim. Centrum Sztuki Współczesnej, zajmuje się wystawianiem zarówno sztuki polskiej, jak i zagranicznej. W każdy czwartek można wejść tam za darmo. Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli: 12:00-19:00, czwartki: 12:00-21:00. Oprócz zwiedzania ekspozycji można również wybrać się do znajdującego się CSW kina oraz biblioteki i księgarni.

 

Kolejna wspaniała lokalizacja na kulturalnej mapie stolicy to Galeria Sztuki Współczesnej Foksal 17. Znajdują się w niej bardzo bogate zbiory starannie wyselekcjonowanych dzieł sztuki. Oprócz obrazów, grafik i rzeźb, można zobaczyć tam również instalacje i gobeliny. Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek: 11:00-18:00, sobota: 11:00-16:00.

 

Ciekawym miejscem jest Galeria Opera, która powstała w wyniku współpracy Opery Narodowej Teatru Wielkiego oraz warszawskiej ASP. Co dwa miesiące odbywają się w niej prezentacje polskich przedstawicieli sztuki XX wieku.

 

Miłośnicy malarstwa i rzeźby koniecznie powinni wybrać się do Spectra Art Space. To przestrzeń nasycona obrazami i rzeźbami współczesnych artystów. Można tam zobaczyć m. in. prace Xawerego Dunikowskiego czy Magdaleny Abakanowicz. W każdą pierwsza sobotę miesiąca o godzinie 11:00 można wziąć udział w kuratorskim oprowadzaniu po wystawach. Natomiast na samodzielne zwiedzanie jest czas w każdą niedzielę w godzinach: 11:00-18:00.

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, to niezwykle prężnie działająca placówka, w której prezentowane są dzieła polskich i zagranicznych twórców XX wieku. Bilet wstępu kosztuje symboliczną złotówkę. Godziny otwarcia:

  • Muzeum przy ul. Pańskiej 3: wtorek-sobota: 12:00-20:00, niedziela: 12:00-18:00,
  • Muzeum nad Wisłą (Wybrzeże Kościuszkowskie 22): wtorek-piątek: 12:00-20:00, sobota: 11:00-20:00, niedziela: 11:00-18:00.

 

Zwiedzanie gratis

Darmowe dni w muzeach to doskonała okazja do zwiedzenia wspaniałych wystaw. Warszawskie galerie sztuki współczesnej to miejsca, które można zwiedzać bezpłatnie. Wyjątkiem jest CSW, jednak we czwartki nie trzeba kupować biletu, aby móc zobaczyć wspaniałe nowoczesne dzieła sztuki.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Skuteczne systemy oddymiania

Systemy oddymiania, zwane również systemami oddymiającymi, to niezbędne elementy przy odbiorze technicznym, konkretnego obiektu budowlanego. Systemy oddymiania umożliwiają wyprowadzenie szkodliwych...

Zamknij