Domy z drewna – wady i zalety

Domy z drewna – wady i zalety

in Porady |

Domy z drewna większości ludziom kojarzą się przede wszystkim z małymi domkami letniskowym, między innymi dlatego, że w Polsce przeważają głównie tradycyjne zabudowy murowane. Dostrzeżono jednak, że w ostatnich latach widać zdecydowany przełom objawiający się tym, że w różnych rejonach kraju pojawiają się domy z drewna.

Zalety drewnianych domów

Najczęstszym argumentem, dla którego coraz więcej ludzi decyduje się na domy z drewna jest bardzo przystępna cena. Domy murowane mogą być nawet trzy razy droższe od tych z drewna. Dodatkowo postawienie domu z drewna zajmuje zdecydowanie mniej czasu w porównaniu do domu murowanego. Czas na zbudowanie domu z drewna w zależności od wielkości waha się od czterech do ośmiu tygodni. Z kolei w przypadku stawiania domów murowanych budowa jest nie tylko bardzo rozciągnięta w czasie, ale również pomiędzy etapami potrzebne jest przerwy technologiczne. Osoby decydujące się na dom z drewna nie muszą czekać na wyschnięcie zaprawy, czy obserwować prac murarskich. W budowie domu z drewna wystarczy właściwie połączyć ze sobą odpowiednio przygotowane do tego moduły. W pracach ograniczeniem nie jest nawet pogoda, ponieważ można stawiać je nawet w trakcie zimy. 

Wady drewnianych domów

Domy drewniane nie mają tylko zalet, ale również wady. Zdecydowanie najwięcej zastrzeżeń budzą kwestie związane z bezpieczeństwem. Domy zbudowane z bali mogą spowodować nasilenie alergii u domowników, ponieważ miały kontakt z drewnem naturalnym. Domy z drewna potrzebują również zdecydowanie większej uwagi, a także także troski, ponieważ istnieje mnóstwo opinii, że są łatwopalne. Ogromnym zagrożeniem w tego typu domach są wyładowania atmosferyczne, przede wszystkim latem. Częstym problemem jest również niestaranne wykonanie domu. Budowa musi być realizowana według określonych wymogów technicznych. Zła konstrukcja może spowodować nie tylko liczne uszkodzenia, ale również biologiczną korozję. Niewłaściwie wykonany dom będzie wymagał przede wszystkim generalnego remontu. Występują przypadki, gdzie stan będzie tak fatalny, iż jedynym praktycznym rozwiązaniem będzie całkowita rozbiórka domu.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym przyciąga dom parterowy?

Każdy mieszkaniec blokowiska marzy o zamieszkaniu w małym domku, w miejscu gdzie jest mnóstwo zieleni, lecz brak schodów, wysokich budynków...

Zamknij