Domowa siłownia – co warto w niej zainstalować?

Domowa siłownia – co warto w niej zainstalować?

in Porady |

Ćwiczyć można niemal wszędzie, stąd nie zawsze trzeba inwestować w karnet na siłowni. Jeśli jednak poważnie podchodzi się do budowania swojego ciała, skorzystanie z pewnego rodzaju sprzętu bywa konieczne. Istnieje jednak szansa zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy samodzielnie i trenować w zaciszu własnego domu.

Hantle, sztangi i obciążenie

Aby stworzyć domową siłownie i móc wykonywać trening siłowy, niewątpliwie konieczny jest zakup podstawowych sprzętów. Przede wszystkim będą to dwie hantle, sztanga oraz odpowiednia ilość obciążenia. Do wyboru jest kilka wag talerzy obciążających, stąd można dostosować ich rodzaj i ilość do własnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że w treningu siłowym chodzi o progres, a więc i zwiększenie siły. Dlatego w zapasie trzeba mieć dodatkowe obciążenie, które systematycznie będzie dokładane podczas kolejnych treningów.

Ławka i drążek

Wiele ćwiczeń siłowych wymaga nie tylko obciążenia, ale także wsparcia odpowiednim podłożem. Szczególnie istotne jest to w przypadku wyciskania ciężaru, a więc ćwiczeń na klatkę piersiową i barki. Konieczna jest w tym przypadku ławka, na której swobodnie można się położyć, a także zawiesić gryf z ciężarem. Wybierając ławeczkę do ćwiczeń, warto zwrócić uwagę na jej parametry. Przydatna będzie nie tylko statyczna ławka prosta, ale także taka, która posiada opcję stworzenia z niej ławki skośnej. Przydatny może być także drążek, który pozwala na podciąganie się, ćwicząc tym samym z ciężarem własnego ciała.

Sprzęt aerobowy

Jeśli pozwala na to budżet i miejsce w domu, pokusić można się o sprzęt do treningów aerobowych. Do najpopularniejszych sprzętów tego typu należą: rowerek stacjonarny, orbitrek czy bieżnia. Ćwiczenia aerobowe pozwalają na dodatkowy wysiłek, który może przynieść przyśpieszenie spalania kalorii. Sprzęt ten pozwala również wykonywać treningi interwałowe, a więc takie, podczas których zmienia się naprzemiennie tempo wykonywanej aktywności. Przydatny jest także do treningu siłowego, aby wykonać dobrą rozgrzewkę, a tym samym sprawić, że wszelkie ćwiczenia z obciążeniami będą przebiegać w sposób sprawny i bezproblemowy. 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak sprawić niespodziankę ukochanemu?

Dla miłośników szybkich aut przejażdżka sportowymi autami będzie idealnym prezentem, które pozostanie w ich pamięci na długo. Odważniejsi partnerzy z...

Zamknij