Dalie ogrodowe – uprawa, odmiany

Dalie ogrodowe – uprawa, odmiany

in Problemy |

Dalia ogrodowa należy do bylin o wzniesionym pokroju. Występuje w wielu pięknych odmianach o kwiatach pojedynczych, pełnych lub półpełnych. Okres kwitnienia georginii rozpoczyna się w lipcu. Jesienią bulwy rośliny wykopuje się z gruntu i przechowuje w chłodnym pomieszczeniu.

 

Dalie ogrodowe występują w wielu odmianach, które różnią się między sobą wysokością, barwą i formą kwiatów. Niezależnie od odmiany rośliny te dobrze rosną zarówno na stanowiskach słonecznych, jak też w półcieniu. Preferują lekko wilgotną i przepuszczalną glebę.

 

Dalia ogrodowa – odmiany dalii

 

Dalie ogrodowe, nazywane inaczej georginiami są dostępne w 2000 odmianach. Poszczególne odmiany różnią się osiąganą wysokością, a także formą i barwą kwiatów. Georginie osiągają wysokość od 20 do 150 cm. Mają wzniesiony pokrój, a o ich dekoracyjności decydują wyjątkowe kwiaty i bogate ulistnienie. Wśród dalii ogrodowych wyróżnia się te o kwiatach:

  • pojedynczych składające się z jednego okółka kwiatów języczkowatych, których środek wypełniają kwiaty rurkowate.
  • półpełnych złożonych z przynajmniej dwóch okółków kwiatów języczkowatych,
  • pełnych, które osiągają maksymalną średnicę wynoszącą 30 cm i posiadają wyłącznie płatki kwiatów języczkowatych.

Jedną z najciekawszych odmian dalii ogrodowej jest odmiana Dahlia “Clair de Lune” o kwiatach półpełnych. Zewnątrz posiada żółte płatki, natomiast wnętrze składa się z mniejszego okółka płatków o kremowej barwie. Inną odmianą jest Dahlia “Purple Gem” posiadająca kwiaty pełne o długich, wąsko zakończonych i purpurowych płatkach kwiatów języczkowatych. Ta odmiana należy do dalii kaktusowych.

 

Dalia ogrodowa – wymagania i uprawa

 

Dalia ogrodowa jest rośliną, która toleruje zarówno stanowiska słoneczne, jak też znajdujące się w półcieniu. Georginie dobrze rosną na lekko wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Okres kwitnienia dalii ogrodowych trwa od lipca do października. Po kwitnieniu rośliny, czyli jesienią bulwy dalii wykopuje się. Następnie usuwa się im liście i przycina łodygę na wysokości 20 cm. Przed wyjęciem bulwy z gruntu ziemię wokół bulwy należy delikatnie rozpulchnić za pomocą wideł, najlepiej w promieniu 20-40 cm. Bulwy w okresie jesienno-zimowym przechowuje się w suchym i chłodnym pomieszczeniu aż do późnej wiosny. Przedtem zaleca się je starannie oczyścić z ziemi i zabezpieczyć środkiem grzybobójczym. W kolejnym sezonie dla dalii przygotowuje się nowe stanowisko. W dołku, w którym umieści się karpę rozkłada się nawóz o spowolnionym działaniu lub obornik.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Galerie sztuki nowoczesnej w Warszawie – przewodnik

Warszawa to idealne miejsce do obcowania ze sztuką nowoczesną. Działa tu wiele galerii skupionych wyłącznie na współczesnych twórcach, promujących ich...

Zamknij