Czym przyciąga dom parterowy?

Czym przyciąga dom parterowy?

in Porady |

Każdy mieszkaniec blokowiska marzy o zamieszkaniu w małym domku, w miejscu gdzie jest mnóstwo zieleni, lecz brak schodów, wysokich budynków czy progów, a na taras można przejść z salonu. Często bywa także marzeniem osób mających przejść na emeryturę. W takich przypadkach wymieniane są przede wszystkim zalety domu parterowego.

Jakie zalety posiada niski dom?

Przede wszystkim dom parterowy potrafi pięknie wkomponować się w otoczenie i tym samym robi niesamowite wrażenie na wszystkich. Pomimo niewielkich rozmiarów potrafi zachwycić przestronnością wewnątrz oraz uniwersalnością, gdyż nadaje się zarówno dla ludzi młodych, którzy dopiero co rozpoczynają życie, ale takze dla tych starszych, którzy mogą mieć kłopoty z wchodzeniem po schodach czy pokonywaniem wysokich progów. Szczególnie ważkim argumentem przemawiającym za domem parterowym to cena jego postawienia. Jest on wiele tańszy niż dom z dodatkową kondygnacją. Dodatkowo posiada prostą konstrukcję, przy której trudno popełnić błędy wykonawcze. Ściany nośne obciążane są w mniejszym stopniu niż w budynkach piętrowych. Na pewno jednopoziomowy budynek jest wygodniejszy do poruszania się po nim. W takim domku łatwo skupić pomieszczenia wokół głównego holu. Takie domy są pozbawione schodów i okien, z których można spaść lub wypaść.

Wady domów jednokondygnacyjnych?

Domy parterowe mają także swoje wady. Przede wszystkim pomimo mniejszych gabarytów do jego postawienia konieczna jest większa działka niż przy budowie piętrowego tego samego rozmiaru. Kolejnym minusem jest fakt, że w parterowym domku trudno jest umieścić instalacje w jednym centralnym punkcie (gdyż łazienka i kuchnia są oddalone od siebie). W takim wypadku wzrasta koszt zakupu rur oraz za przesył ciepłej wody. Parterowy dom może mieć także kłopot z odpowiednim ciągiem kominowym. Dodatkowo stawiając niski dom należy więcej zainwestować w jego wykończenie. Problemem może być także lokalizacja domku parterowego, gdyż mając sąsiadów mogą oni wszystko widzieć patrząc w nasze okna. Ponadto sporych rozmiarów dom parterowy ciężko przykryć dachem o spadzistych połaciach. W przypadku stromego dachu narzucony jest sztywny układ wnętrza.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pralka w łazience, czy w kuchni?

Najlepiej byłoby mieć osobną pralnię. I jeśli jest się na etapie szukania projektu domu, warto to mieć na uwadze. Jeśli...

Zamknij