Czym jest sprzedaż spółek? Czy warto kupować gotowe spółki?

Czym jest sprzedaż spółek? Czy warto kupować gotowe spółki?

in Porady |

Osoby planujące założenie spółki mogą skorzystać z alternatywy, którą jest kupno gotowej, zarejestrowanej spółki. Zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, zminimalizowanie formalności oraz bezpieczeństwo transakcji. Gotowe spółki funkcjonują często pod pojęciem „czystych spółek”.

 

Gotowa spółka to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która została już zarejestrowana, nie jest związana żadnymi umowami i nie posiada zadłużenia. „Czyste spółki” to przedsięwzięcia, które nie są związane jeszcze z żadną działalnością, nie posiadają historii kredytowej i nie zatrudniają pracowników. Są już jednak kompletne pod względem dopełnionych formalności i pozwalają nabywcom zaoszczędzić czas. 

 

Zalety nabywania gotowych spółek

 

Zakładanie spółki, proces rejestracji wymagają dopełnienia wielu formalności i są dość długą procedurą. Osoby, które chcą oszczędzić sobie wędrówek po urzędach, wypełniania dokumentów, mogą zdecydować się na kupno gotowej, czystej spółki. Gotowe spółki to podmioty formalnie kompletne, co oznacza, że nabywca nie musi już dokonywać rejestracji i odwiedzać poszczególnych instytucji. Spółka oddana na sprzedaż to nowo powstały podmiot gospodarczy, zarejestrowany, posiadający obowiązkowy kapitał zakładowy, oraz nadane, niezbędne numery (NIP, KRS, REGON, VAT). Gotowe spółki mają również założone konta bankowe. Co ważne, mają one czystą historię, co oznacza, że do tej pory nie podejmowały żadnej działalności, nie zatrudniały pracowników, ani nie zaciągały kredytów. Jakie zalety można przypisać temu rozwiązaniu? To nie tylko ograniczenie formalności, oszczędność czasu, ale również poufność i bezpieczeństwo, a często wsparcie na dalszych etapach funkcjonowania firmy. Gotowe firmy sprzedawane są często z całymi pakietami usług, które dotyczą dokonania wszelkich formalności związanych z przejęciem spółki. Najczęściej sprzedażą gotowych spółek zajmują się instytucje (kancelarie prawne), które oferują również rozszerzenie usługi o prowadzenie księgowości czy bazy dokumentów, dokonywanie zmian w akcie założycielskim i inne. 

 

Dla kogo gotowe spółki?

 

Kupno gotowej spółki to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą nabyć firmę bardzo szybko, nie chcą trwonić czasu na formalności, a także dla tych, które obawiają się swojej niewiedzy w kwestii zakładania działalności. Często na takie posunięcie decydują się osoby, które chcą starać się o dofinansowanie z UE i muszą spełnić określone warunki, bądź startują w różnego rodzaju przetargach i konkursach. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to często większy prestiż i uznanie ze strony innych przedsiębiorców.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wybrać dobrą ekipę budowlaną?

W każdym mieście konkuruje ze sobą wiele ekip budowlanych oferujących usługi w zróżnicowanej cenie i standardzie. Są to zarówno fachowcy...

Zamknij