Co to jest depresja

Co to jest depresja

in Problemy |

Depresja to choroba, na którą cierpi 10% społeczeństwa, nieleczona może prowadzić do samobójstwa. Część chorych nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu i poczucie braku sensu życia, obniżony nastrój zwala na przemęczenie lub zwykłe lenistwo. Jakie są typowe objawy depresji?

-zaburzenia snu: bezsenność lub nadmierna senność
-apatia, obojętność
-spadek libido
-brak apetytu lub nadmierne łaknienie
-izolacja od rodziny, przyjaciół
-trudności z koncentracją
-niskie poczucie własnej wartości
-odczuwanie nieokreślonego lęku, niepokoju
-myśli samobójcze
-brak umiejętności odczuwania jakiejkolwiek przyjemności
-nieustanne poczucie zmęczenie, brak energii
-suchość w ustach, silne pragnienie

 

Psycholodzy twierdzą, że gdy objawy depresji nie ustępują po 2 tygodniach, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Jak wykazują badania ponad połowa chorych nie idzie do lekarza z powodu wstydu. Tymczasem pomoc psychiatry i odpowiednie leczenie może znacznie skrócić czas przebiegu choroby i przyspieszyć nasz powrót do normalnego funkcjonowania.

 

Gdzie można szukać przyczyn depresji?

Dla jednych powodem zachorowania na depresję może być jakieś ciężkie, traumatyczne przeżycie, jak śmierć bliskiej osoby, rozstanie, utrata pracy. Również młode matki ze względu na silne wahania hormonalne są w grupie ryzyka. W przypadku innych pacjentów decydujący wpływ mogą mieć czynniki genetyczne-jak dowiodły liczne badania, istnieje grupa osób szczególnie podatna na zachorowanie na depresję.

 

Jak leczyć depresję?

Kluczową rolę w procesie zdrowienia odgrywają leki antydepresyjne, wpływają na poprawę procesów biochemicznych zachodzących w mózgu. Ważne jest też wsparcie i zrozumienie ze strony rodziny, nie izolujmy się od bliskich i nie skrywajmy uczuć. Psychoterapia indywidualna lub grupowa również przyspiesza powrót chorego do zdrowia i pozwala mu zrozumieć przyczyny swojego zachowania.

 

Depresja jest chorobą w pełni uleczalną, ważne jest jednak szybkie działanie i nie bagatelizowanie nawet jej najmniejszych symptomów.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Osobowość człowieka

Osobowość człowieka to kompilacja unikalnych cech, które sprawiają, że każdy z nas jest wyjątkową i niepowtarzalna jednostką. Każdy z nas...

Zamknij