Co można zrobić z balkonem?

Co można zrobić z balkonem?

in Porady |

Balkon to dodatkowe metry użytkowe w naszym mieszkaniu. Z tego powodu zabudowa balkonu powiększa metraż naszego mieszkania. Dodatkowo zwiększają się możliwości aranżacyjne. Przed podjęciem decyzji o zabudowie balkonu należy wypełnić wszelkie formalności dotyczące pozwoleń na zmianę wyglądu balkonu. Zabudowa balkonu to rozwiązanie sprawdzające się przede wszystkim w przypadku mieszkańców bloków zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach.

W jakim celu balkony są obudowane?

Balkony w bloku coraz częściej bywają obudowane. Takie działanie ma na celu ochronę mieszkania przed takimi zjawiskami pogodowymi jak deszcz, śnieg i wiatr. Jednocześnie obudowa przyczyni się do oszczędności w wyniku rzadziej wykonywanych działań jak odnawianie i malowanie balkonu czy ogrzewanie w sezonie zimowym. Dodatkowym walorem jest cel ochronny balkonów położonych na niższych piętrach(parter czy pierwsze pętro). Obudowa chroni także przed hałasem i kurzem. Obudowany balkon w bloku jest także idealnym rozwiązaniem dla młodych rodziców, gdyż chroni dziecko przed wypadnięciem czy zrzuceniem czegokolwiek z balkonu. Dodatkowo zabudowany balkon może pełnić funkcję szklarni(w szczególności zimą).

Jakie są wady obudowanego balkonu?

Przede wszystkim dokonując zabudowy balkonu uzyskujemy większą powierzchnię do mycia i pielęgnacji. Jednakże można dokonać wyboru materiału do zabudowy (profile PVC, szkło, pleksi czy aluminium), co może ułatwić późniejszą pielęgnację. Jednakże zabudowa balkonu wymaga licznych pozwoleń, a nawet może się zdarzyć, że spółdzielnia w regulaminie zakazała tego typu rozwiązań. Zazwyczaj wynika to ze względów estetycznych. Jeżeli możliwe jest jednak zabudowanie balkonu to wtedy należy postarać się o projekt zabudowy. Dopiero z takim projektem trzeba wybrać się do spółdzielni mieszkaniowej lub administracji domu, która przekaże projekt do urzędu gminy (miasta). Dopiero tam projekt zostanie zaopiniowany(negatywna opinia jest równoznaczna z brakiem zgody na obudowę). Dodatkowo zazwyczaj zabudowany balkon staje się miejscem na rupiecie, które nie mieszczą się w innym miejscu. Poza tym nie zawsze zabudowany balkon wtapia się w estetykę otoczenia.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Żaluzje antywłamaniowe – czy warto w nie inwestować?

Wielu z nas nie mogłoby spokojnie spać w nocy czy wyjechać na wakacje bez odpowiedniego zabezpieczenia domu. Obecnie wykorzystywane są...

Zamknij