Co może pomóc w trakcie rehabilitacji? – 5 przydatnych sprzętów

Co może pomóc w trakcie rehabilitacji? – 5 przydatnych sprzętów

in Porady |

Zarówno seniorzy, jak i osoby młode, które uległy wypadkowi albo złamaniom kończyn lub cierpią na inne schorzenia (np. wady postawy, w tym skolioza, dyskopatia itp.), bardzo często muszą przejść rehabilitację. Taka rehabilitacja pomaga szybciej wrócić do sprawności ruchowej i pełni sił. Jednak, aby terapia przebiegała prawidłowo, potrzebny jest do niej odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny.

Do rehabilitacji domowej bardzo często należy wyposażyć się w różne akcesoria i przybory, dzięki którym można poprawnie wykonywać wszystkie ćwiczenia. Warto podkreślić, że to właśnie sprzęt rehabilitacyjny w dużej mierze przyczynia się do powodzenia terapii i przywrócenia sprawność kończyn, wyeliminowania lub zmniejszenia dolegliwości bólowych czy też usprawnienia krążenia.

Sprzęt rehabilitacyjny – jaki wybrać?

Jeśli rehabilitacja odbywa się w centrum rehabilitacji, to każdy ośrodek rehabilitacyjny ma odpowiedni sprzęt na stanie. Jeśli jest to rehabilitacja domowa, rehabilitant może zalecić posiadanie własnego sprzętu. W takich przypadkach warto odwiedzić sklep medyczny. Warto dowiedzieć się od specjalisty, jakie produkty sprawdzą się najlepiej i dobrać sprzęt rehabilitacyjny nie tylko do schorzenia i stanu chorego, ale również jego wieku. Oto podstawowa lista 5 przydatnych sprzętów podczas rehabilitacji:

1) Taśma lateksowa

Taśma lateksowa jest dobra dla osób, które chcą ćwiczyć i poddać się rehabilitacji, ale nie chcą zrobić ze swojego domu klubu fitness. Jest to jeden z najbardziej skutecznych i uniwersalnych przyborów do ćwiczeń w domu lub do rehabilitacji. Dzięki niej można m.in. poprawić swoją siłę, równowagę i stabilizację.

2) Piłka gimnastyczna

Takie piłki gimnastyczne można wykorzystywać w terapii, w klubach fitness i treningu sportowym. Dzięki nim można wzmocnić swoje mięśnie grzbietu, zwiększyć zakres ruchomości w stawach, poprawić kondycję i koordynację. Poza tym można ją wykorzystać przy leczeniu schorzeń neurologicznych oraz przy ćwiczeniach w korekcji wad postawy (np. skolioza).

3) Trener równowagi

Trenera równowagi można wykorzystać w sporcie i w terapii kończyn dolnych, korekcji wad postawy, a także w celu poprawy koordynacji i równowagi. W zestawie znajdują się poduszki terapeutyczne, które mają różny stopień elastyczności i pozwalają dopasować stopień trudności do możliwości ćwiczącego.

4) Taśma do ćwiczeń oporowych MSD

Taka taśma doskonale sprawdza się nie tylko w rehabilitacji, ale również można ją wykorzystywać przy ćwiczeniach fitness oraz treningu siłowo-wytrzymałościowym.

5) Trener dłoni

Trener dłoni o średnicy 5 cm można stosować w terapii, sporcie i fitness. Trenery dłoni dostępne są w różnych oporach, które oznaczone są kolorami. W stanach zapalnych stosuje się je schłodzone, a w stanach chronicznych – rozgrzane.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co można zrobić z balkonem?

Balkon to dodatkowe metry użytkowe w naszym mieszkaniu. Z tego powodu zabudowa balkonu powiększa metraż naszego mieszkania. Dodatkowo zwiększają się...

Zamknij