Choroby naczyń z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy – profilaktyka i leczenie

Choroby naczyń z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy – profilaktyka i leczenie

in Porady |

W związku z tym, że zakrzepica rozwija się bezobjawowo, to wielu lekarzy określa ją, jaką podstępną chorobę, która nieleczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jest to choroba, która najczęściej dotyczy osób po 60. roku życia, a inaczej mówi się o niej jako o zakrzepicy żył głębokich lub zapaleniu żył.

 

Zakrzepica najczęściej dotyczy żył podudzia, czyli łydki, a rzadziej miednicy albo uda. Jeśli doszło do powstania takiego zakrzepu, to nie jest to niebezpieczne dla życia, ale jeżeli ten zakrzep oderwie się od ściany żyły, to może się to zakończyć zatorem żyły płucnej, a w ostateczności spowodować śmierć nawet w ciągu kilku sekund. W związku z tym nie wolno bagatelizować tej choroby.

 

Zakrzepica: Jakie przyjmować leki?

 

Na rynku dostępne są różne leki na choroby naczyń z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy, a jednym z nich jest Vessel Due F, który oddziałuje na niektóre czynniki odpowiedzialne za proces krzepnięcia krwi, a w związku z tym ma działanie przeciwzakrzepowe w obrębie naczyń tętniczych i żylnych. Zawiera składniki, które normalizują zwiększoną lepkość krwi u osób, które mają zmiany naczyniowe oraz ryzyko zakrzepicy, ale również zmniejsza się stężenie lipoidów.

 

Choroby naczyń: Co jeszcze warto zrobić?

 

W przypadku tej choroby ważne znaczenie ma nie tylko branie leków, ale również prawidłowa masa ciała, ponieważ otyłość i nadwaga bardzo źle wpływają na właściwe krążenie krwi. Poza tym nadwaga ma wpływ na rozwój zakrzepicy, ale też na rozwój choroby wieńcowej oraz nadciśnienia.

 

Powstawaniu zakrzepów sprzyja też bezruch i długotrwałe siedzenie. Dlatego raz na jakiś czas warto wstać i przespacerować się, ale też można na siedząco wykonywać proste ćwiczenia, które będą pobudzały krążenie krwi w nogach. Lepiej też nie nosić obcisłych spodni i rajstop.

 

Ważna jest również aktywność fizyczna, aby szczególnie pracowały mięśnie łydek. Ćwiczenia pobudzą krążenie w żyłach, a dzięki temu krew nie będzie zalegała w nogach i będzie mniejsze ryzyko powstawania zakrzepów. Warto więc wybrać się na rower, spacer albo jogging.

 

Istotne znaczenie ma także wypijanie wody od 1,5 do 2 litrów. Można też zmienić swoją dietę na taką, która będzie ograniczała spożycie cukrów, soli i tłuszczów zwierzęcych.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co może pomóc w trakcie rehabilitacji? – 5 przydatnych sprzętów

Zarówno seniorzy, jak i osoby młode, które uległy wypadkowi albo złamaniom kończyn lub cierpią na inne schorzenia (np. wady postawy,...

Zamknij