Brak apetytu u dziecka – kiedy może być objawem anemii?

Brak apetytu u dziecka – kiedy może być objawem anemii?

in Moda |

Objawy anemii u niemowląt to przede wszystkim brak apetytu i związane z nim słabsze przybieranie na wadze. Za niedokrwistość u małych dzieci najczęściej odpowiada niedobór żelaza, który może wynikać z faktu, że matka podczas ciąży cierpiała na anemię bądź dziecko pochodzi z ciąży mnogiej. Anemia u dzieci pojawia się też, gdy maluch stracił dużo krwi lub cierpi na częste infekcje, biegunki lub mleko matki nie zawiera wystarczającej ilości żelaza.

 

Anemia u niemowląt – na czym polega choroba?

 

Niedokrwistość, czyli anemia, to choroba, której najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza. Pierwiastek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania hemoglobiny, czyli białka zawartego w krwinkach czerwonych. Erytrocyty (czerwone krwinki) odpowiedzialne są między innymi za transport tlenu z płuc do całego organizmu, dlatego w wyniku ich niedoboru dochodzi do niedotleniania tkanek i porogszenia się stanu zdrowia.

 

Anemia u dzieci – czynniki ryzyka

 

Dziecko zanim przyjdzie na świat, w 3 trymestrze ciąży, gromadzi zapasy żelaza, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Najbardziej narażone na wystąpienie anemii są wcześniaki, których organizm nie był w stanie na czas zgromadzić odpowiedniej ilości pierwiastka bądź ciężarna cierpiała na niedokrwistość, zanim urodziła dziecko. Na chorobę narażone są również dzieci z ciąży mnogiej oraz cierpiące na częste infekcje, biegunki, a także maluchy, które utraciły dużo krwi. Niekiedy anemia u najmłodszych spowodowana jest zbyt szybkim wzrostem dziecka, przez co organizm zużywa szybciej nagromadzone zasoby żelaza, powodując jego niedobory.  

 

Anemia a brak apetytu u dziecka

 

Jednoznaczna diagnoza niedokrwistości jest możliwa po przeprowadzeniu badania krwi, jednak istnieje kilka charakterystycznych symptomów, które mogą świadczyć o rozwoju choroby u malucha. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów anemii jest brak apetytu i związane z tym słabsze przybierania na wadze. Maluchy z anemią nie chcą jeść, jednak stosunkowo chętnie piją.

 

Inne objawy anemii, na jakie należy zwrócić uwagę, aby pomóc dziecku?

Super

Dziecko, które choruje na anemię jest apatyczne i ma problemy z zasypianiem. Objawem niedokrwistości jest również blada skóra, choć nie zawsze stanowi ona podstawę diagnozy anemii, ponieważ może wynikać z naturalnych uwarunkowań genetycznych bądź zależeć od grubości tkanki podskórnej. U małych dzieci w wyniku rozwoju choroby mogą pojawić się również takie symptomy, jak: zajady w kącikach warg, szybkie męczenie się (nawet po niedużym wysiłku fizycznym), łamliwość paznokci, zawroty głowy lub związane z nią dolegliwości bólowe, czasem kołatanie serca oraz niska odporność organizmu (co objawia się częstym chorowaniem czy przechodzeniem różnego rodzaju drobnych infekcji, znacznie ciężej niż, np. rówieśnicy).

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pielęgnacja drewnianej podłogi

Nie ma to jak drewniana podłoga w domu. Drewniane deski pasują do każdego wnętrza, nowoczesnego i klasycznego. Dodają uroku, ciepła,...

Zamknij